Call Michele's!

  • (412) 366-4134

2016 Awards

Fire and Ice Competition

Diamond: Brianna Deklever (You Raise Me Up), Marina Diulus (Wallflower), Marina Diulus (At Last), Marina Diulus/Sophie Feldhues, Sydney Frencho/MaKaylee Rogers, MaKaylee Rogers (Tea Party), MaKaylee Rogers (Winter Wizard), Grace Whipkey
Platinum: Caroline Chung/Brianna Deklever, Caroline Chung/Emma Margo, Catherine Chung/Josselyn Fester, Catheirne Chung/Sara Margo, Kayleigh Dadey/Maria Tassotto, Kiera Dadey, Brianna Deklever (The Rose), Brianna Deklever/Grace Whipkey, Lacey Duffy (Dead in the Water), Lacey Duffy (Glam), Hannah Feldhues, Josselyn Fester (Jumpin Jack), Sydney Frencho, Ali Harbaugh, Katie Joy, Jess Lott (Happy), Jess Lott (Coming Home), Lexie Meckler, Emma Margo, Serena Myers (Marilyn Monroe), Serena Myers (Capone), Savannah Nasse, Audrey Nigh (Howl), Audrey Nigh (Wings), Caroline Ready, Shelley Thomas, Heather Walter.
Gold: Grace Fiffik, Allina Molinaro, Hayleigh Perrucci, Amy Solman/Rozalyn Zielinski, Kylie Wadlow

Serena Myers (Capone) – 11th Place Advanced Senior Solo
Shelley Thomas (Heart Cry) – 14th Place Advanced Senior Solo
Caroline Ready (Almost Lover) – 15th Place Advanced Senior Solo
Grace Whipkey (Without a Word) – 4th Place Advanced Teen Solo
Brianna Deklever (You Raise Me Up) – 11th Place Advanced Teen Solo
Savannah Nasse (Kill the Lights) – 14th Place Advanced Teen Solo
Josselyn Fester (Jumpin’ Jack) – 16th Place Advanced Teen Solo
Audrey Nigh (Howl) – 18th Place Advanced Teen Solo
Katie Joy (Compass) – 1st Place Intermediate Teen Solo
MaKaylee Rogers (Tea Party) – 8th Place Advanced Junior Solo
Lacey Duffy (Glam) – 10th Place Advanced Junior Solo
Sydney Frencho (Walk This Way) – 11th Place Advanced Junior Solo
Marina Diulus (At Last) – 2nd Place Advanced Mini Solo
Brianna Deklever/Grace Whipkey (Firework) – 4th Place Advanced Teen Duet/Trio
Sydney Frencho/MaKaylee Rogers (Go-Daddy-O) – 3rd Place Advanced Junior Duet/Trio
Catherine Chung/Sara Margo (She’s Dancin’) – 5th Place Advanced Junior Duet/Trio
Marina Diulus/Sophie Feldhues (We Share Everything) – 1st Place Advanced Mini Duet/Trio
Kayleigh Dadey/Maria Tassotto (On Top of the World) – 4th Place Intermediate Junior Duet/Trio

SPECIAL AWARDS

FIRECRACKER AWARD – Josselyn Fester (Jumpin’ Jack)
COSTUME AWARD – Caroline Ready (Almost Lover)
EVERYTHING BUT A WALLFLOWER AWARD – Marina Diulus (Wallflower)
SHARE THIS AWARD – Mariana Diulus/Sophie Feldhues (We Share Everything)
2ND PLACE IMPROV CONTEST! – GRACE WHIPKEY!

Countdown Competition

Platinum: Caroline Chung/Emma Margo, Catherine Chung/Josselyn Fester, Catherine Chung/Sara Margo, Brianna Deklever (The Rose), Marina Diulus (At Last), Marina Diulus (Wallflower), Marina Diulus/Sophie Feldhues, Josselyn Fester (Jumpin Jack), Sydney Frencho/MaKaylee Rogers, Serena Myers (Capone), MaKaylee Rogers (Tea Party), MaKaylee Rogers (Winter Wizard), Amy Solman/Rozalyn Zielinski, Mini Company Jazz (Cat in the Hat), Mini Company Tap (Fishin Blues), Company Jazz (I Just Want to Be Happy), Company Tap (Black and White Thunderbird), Company Tap (Step in Time), Company Jazz (Work Me Down), Company Tap (Fireball), Company Jazz (Heroes), Company Tap (Thank God, I’m Old), Company Jazz (Downtown), Ashley’s ECC (Jai Ho), Michele’s ECC (Charlie Chaplin), Sarah’s Musical Theater ECC (Steppin’ to the Bad Side), Production Number (Circus)
High Gold: Libby Carroll, Payton Carroll, Caroline Chung/Brianna Deklever, Kayleigh Dadey/Maria Tassotto, Kiera Dadey, Brianna Deklever (You Raise Me Up), Brianna Deklever/Grace Whipkey, Alex DiBello, Elena Diulus/Lexie Meckler (Show Me How You Burlesque), Lacey Duffy (Glam), Hannah Feldhues, Josselyn Fester (Run), Sydney Frencho, Megan Gallis, Hunter Greenberg, Ali Harbaugh, Abbie Holowka, Abbie Holowka/Mary Holowka, Katie Joy, Jess Lott (Coming Home), Jess Lott (Happy), Emma Margo, Lexie Meckler, Allina Molinaro, Serena Myers (Marilyn Monroe), Savannah Nasse, Audrey Nigh(Howl), Audrey Nigh (Wings), Caroline Ready, Shelley Thomas, Kylie Wadlow, Kylie Wadlow/June Bracken, Heather Walter, Grace Whipkey, Caitlyn Zallow, Company Jazz (Again), Company Tap (Rhythm Nation), Company Jazz (In This Shirt), Amanda’s ECC (3.14), Sarah’s Acro ECC (The Beautiful People)
Gold: Lacey Duffy (Dead in the Water), Grace Fiffik,

Brianna Deklever (The Rose) – 16th Overall Competitive Teen Solo
Kylie Wadlow (White Houses) – 4th Overall Starter Teen Solo
Libby Carroll (Magic) – 5th Overall Starter Teen Solo
Hunter Greenberg (Come with Me) – 8th Overall Starter Teen Solo
Allina Molinaro (The Beat) – 6th Overall Starter Senior Solo
Katie Joy (Compass) – 3rd Overall Starter Senior Solo
Marina Diulus (Wallflower) – 2nd Overall Competitive Junior Solo
MaKaylee Rogers (Winter Wizard) – 4th Overall Competitive Junior Solo
Lacey Duffy (Glam) – 10th Overall Competitive Junior Solo
Marina Diulus/Sophie Feldhues (We Share Everything) – 1st Overall Competitive Mini Duet/Trio
Catherine Chung/Sara Margo (She’s Dancin’) – 3rd Overall Competitive Junior Duet/Trio
Sydney Frencho/MaKaylee Rogers (Go-Daddy-O) – 4th Overall Competitive Junior Duet/Trio
Abbie Holowka/Mary Holowka (I Wanna Be Line You) – 8th Overall Competitive Junior Duet/Trio
Kayleigh Dadey/Maria Tassotto (On Top of the World) – 2nd Overall Starter Junior Duet/Trio
Amy Solman/Rozalyn Zielinski (Surf’s Up) – 1st Overall Starter Junior Duet/Trio
June Bracken/Kylie Wadlow (SuperBad) – 2nd Overall Starter Teen Duet/Trio
Caroline Chung/Emma Margo (Bossa Nova Baby) – 8th Overall Competitive Teen Duet/Trio
Black and White Thunderbird – st Overall Starter Junior Large Group
I Just Want to Be Happy – 2nd Overall Starter Junior Large Group
Step in Time – 7th Overall Competitive Junior Small Group
Work Me Down – 5th Overall Competitive Junior Small Group
Steppin to the Bad Side – 1st Overall Starter Junior Small Group
Downtown – 3rd Overall Starter Teen Small Group
Thank God, I’m Old – 1st Overall Starter Teen Small Group
Rhythm Nation – 10th Overall Competitive Senior Small Group
Again – 8th Overall Competitive Senior Large Group
In This Shirt – 9th Overall Competitive Senior Large Group
Cat in the Hat – 1st Overall Starter Mini Large Group
Fishin’ Blues – 2nd Overall Starter Mini Large Group
The Beautiful People – 5th Overall Competitive Junior Small Group
3.14 – 3rd Overall Competitive Teen Line
Charlie Chaplin – 4th Overall Competitive Teen Large Group
Circus – 2nd Overall Competitive Teen Line
Jai Ho – 2nd Overall Competitive Senior Line
Fireball – 3rd Overall Competitive Senior Line

SCHOLARSHIPS: Brianna Deklever, Marina Diulus

Applause Talent

Platinum: Libby Carroll, Catherine Chung/Sara Margo, Brianna Deklever (The Rose), Brianna Deklever/Grace Whipkey (Firework), Elena Diulus/Lexie Meckler (Show Me How You Burlesque), Marina Diulus (At Last), Marina Diulus (Wallflower), Marina Diulus/Sophie Feldhues, Sydney Frencho, Sydney Frencho/MaKaylee Rogers, Lacey Duffy (Glam), Abbie Holowka/Mary Holowka, Katie Joy, Serena Myers (Capone), MaKaylee Rogers (Tea Party), MaKaylee Rogers (Winter Wizard), Grace Whipkey, Company Jazz (I Just Want to Be Happy), Company Tap (Black and White Thunderbird), Company Tap (Step in Time), Company Tap (Fireball), Company Tap (Rhythm Nation), Company Jazz (Heroes), Amanda’s ECC (3.14), Ashley’s ECC (Jai Ho), Michele’s ECC (Charlie Chaplin), Production Number (Circus)
High Gold: Payton Carroll, Caroline Chung/Brianna Deklever, Caroline Chung/Emma Margo, Catherine Chung, Kayleigh Dadey/Maria Tassotto, Kiera Dadey, Brianna Deklever (You Raise Me Up), Alex DiBello, Lacey Duffy (Dead in the Water), Hannah Feldhues, Grace Fiffik, Megan Gallis, Hunter Greenberg, Ali Harbaugh, Abbie Holowka, Jess Lott (Coming Home), Jess Lott (Happy), Emma Margo, Lexie Meckler, Allina Molinaro, Serena Myers (Marilyn Monroe), Savannah Nasse, Audrey Nigh(Howl), Audrey Nigh (Wings), Caroline Ready, Lauren Schoeppner, Amy Solman/Rozalyn Zielinski, Shelley Thomas, Kylie Wadlow, Kylie Wadlow/June Bracken, Heather Walter, Caitlyn Zallow, Company Jazz (Work Me Down), Company Tap (Thank God, I’m Old), Company Jazz (Downtown), Company Jazz (Again), Company Jazz (In This Shirt), Company Hip Hop (Justin Timberlake Mix), Sarah’s Acro ECC (The Beautiful People), Sarah’s Musical Theater ECC (Steppin’ to the Bad Side)

Serena Myers (Capone) – 6th Overall Encore Senior Solo
Hannah Feldhues (On My Own) – 13th Overall Encore Senior Solo
Kiera Dadey (Jungle) – 14th Overall Encore Senior Solo
Brianna Deklever (The Rose) – 6th Overall Encore Teen Solo
Grace Whipkey (Without a Word) – 8th Overall Encore Teen Solo
Emma Margo (Rockebel’s Cannon) – 13th Overall Encore Teen Solo
Katie Joy (Compass) – 3rd Overall Ovation Senior Solo
Caitlyn Zallow (Addicted to Love) – 9th Overall Ovation Senior Solo
Sydney Frencho (Walk This Way) – 10th Overall Ovation Teen Solo
Marina Diulus (Wallflower) – 2nd Overall Ovation Junior Solo
MaKaylee Rogers (Winter Wizard) – 4th Overall Ovation Junior Solo
Lacey Duffy (Glam) – 6th Overall Ovation Junior Solo
Catherine Chung (Hey Pachuco) – 9th Overall Ovation Junior Solo
Hunter Greenberg (Come with Me) – 5th Overall First Call Teen Solo
Marina Diulus/Sophie Feldhues (We Share Everything) – 1st Overall Ovation Petite Duet/Trio *PERFECT PAIR AWARD*
Catherine Chung/Sara Margo (She’s Dancin’) – 1st Overall Ovation Junior Duet/Trio
Sydney Frencho/MaKaylee Rogers (Go-Daddy-O) – nd Overall Ovation Junior Duet/Trio
Kayleigh Dadey/Maria Tassotto (On Top of the World) – 3rd Overall Ovation Junior Duet/Trio
Amy Solman/Rozalyn Zielinski (Surf’s Up) – 4th Overall Ovation Junior Duet/Trio
June Bracken/Kylie Wadlow (SuperBad) – 2nd Overall First Call Teen Duet/Trio *FUNKY FRESH & FUN*
Brianna Deklever/Grace Whipkey (Firework) – 5th Overall Encore Teen Duet/Trio
Black and White Thunderbird – 2nd Overall Ovation Junior Large Group
I Just Want to Be Happy – 1st Overall Ovation Junior Large Group
Step in Time – 1st Overall Ovation Junior Small Group *BROADWAY BOUND*
Work Me Down – 2nd Overall Ovation Junior Small Group
Steppin to the Bad Side – 3rd Overall Ovation Junior Small Group
Downtown – 2nd Overall First Call Teen Small Group
Thank God, I’m Old – 5th Overall First Call Teen Small Group
Rhythm Nation – 1st Overall Ovation Senior Small Group
Again – 2nd Overall Ovation Teen Large Group
In This Shirt – 2nd Overall Encore Senior Large Group
3.14 – 2nd Overall Ovation Teen Line
Circus – 3rd Overall Ovation Teen Line Production
Jai Ho – 2nd Overall Encore Senior Line *MOST ENTERTAINING*
Fireball – 1st Overall Encore Senior Line *HOT HOT HOT AWARD*

FUZION SCHOLARSHIPS: Caroline Ready, Lexie Meckler, Jess Lott, Marina Diulus
BEST OVATION STUDIO: Michele’s Dance Center!!

Creation Dance Championships

Ultimate Victory: Payton Carroll, Caroline Chung/Emma Margo, Catherine Chung/Sara Margo, Brianna Deklever (The Rose), Brianna Deklever (You Raise Me Up), Brianna Deklever/Grace Whipkey, Elena Diulus/Lexie Meckler, Marina Diulus (Wallflower), Marina Diulus (At Last), Marina Diulus/Sophie Feldhues, Lacey Duffy (Dead in the Water), Hannah Feldhues, Sydney Frencho/MaKaylee Rogers, Emma Margo, Serena Myers (Marilyn Monroe), Serena Myers (Capone), MaKaylee Rogers (Tea Party), MaKaylee Rogers (Winter Wizard), Shelley Thomas, Grace Whipkey.
First Place: Mini Company Jazz (Cat in the Hat), Mini Company Tap (Fishin’ Blues), June Bracken/Kylie Wadlow, Caroline Chung/Brianna Deklever, Catherine Chung, Kayleigh Dadey/Maria Tassotto, Kiera Dadey, Lacey Duffy (Glam), Sydney Frencho, Abbie Holowka, Abbie Holowka/Mary Holowka, Lexie Meckler, Allina Molinaro, Savannah Nasse, Haleigh Perrucci, Kylie Wadlow, Amy Solman/Rozalyn Zielinski.
Second Place: Hunter Greenberg

Cat in the Hat – 3rd Place 8 & under Large Group Overall
Fishin Blues – 1st Place 8 & under Large Group Overall
Amy Solman/Rozalyn Zielinski (Surf’s Up) – 1st Place 12 & under Novice Duet/Trio
Kayleigh Dadey/Maria Tassotto (On Top of the World) – WINNER 12 & under Novice Duet/Trio
June Bracken/Kylie Wadlow (SuperBad) – WINNER 13 & over Novice Duet/Trio
Sydney Frencho/MaKaylee Rogers (Go-Daddy-O) – 3rd Place 9-12 Competitive Duet/Trio
Catherine Chung/Sara Margo (She’s Dancin’) – 1st Place 9-12 Competitive Duet/Trio
Marina Diulus/Sophie Feldhues (We Share Everything) – WINNER 9-12 Competitive Duet/Trio
Elena Diulus/Lexie Meckler (Show Me How to Burlesque) – 4th Place 13 & Over Competitive Duet/Trio
Kylie Wadlow (White Houses) – WINNER 9-12 Novice Solo
MaKaylee Rogers (Winter Wizard) – 2nd Place 9-12 Competitive Solo
Marina Diulus (At Last) – WINNER 9-12 Competitive Solo
Hayleigh Perrucci (I’m in Here) – 1st Place 13-14 Novice Solo
Hunter Greenberg (Come with Me) – 4th Place 15-16 Novice Solo
Allina Molinaro (The Beat) – 2nd Place 15-16 Novice Solo
Grace Whipkey (Without a Word) – 4th Place 13-14 Competitive Solo
Brianna Deklever (The Rose) – WINNER 13-14 Competitive Solo

SPECIAL AWARDS

PURE MOVEMENT AWARD – Hannah Feldhues (On My Own)
LAYIN’ IT DOWN AWARD – Marina Diulus/Sophie Feldhues (We Share Everything)
SHOWMANSHIP AWARD – Marina Diulus (Wallflower)
FREEDOM OF MOVEMENT AWARD – Lacey Duffy (Dead in the Water)

2015 Awards

Group

Song Title

Award

Division

Jr. Company Tumbling Cotton Eye Joe High Gold Group Open Debut
Company Tumbling Dreams High Gold Group Open Diva
Pre Pro Habanera High Gold Group Jazz Diva
Jade/Amethyst Tap Too Darn Hot Platinum Production Tap Diva
Jade Jazz Earth High Gold Group Contemporary Diva
Amethyst Jazz How We Operate Gold Group Jazz Diva
Emerald Tap Hit the Road Jack Gold Group Tap Diva
Emerald Jazz Shoeless Joe Gold Group Open Diva
Sapphire Tap Nutrocker Platinum Group Tap Diva
Sapphire Jazz He Lives In You Platinum Group Contemporary Diva
Opal Tap Hot Wings High Gold Group Tap Diva
Opal Jazz Move Gold Group Jazz Diva
Ruby Tap All Shook Up High Gold Group Tap Debut
Ruby Jazz Mama, I’m A Big Girl Now High Gold Group Jazz Debut
Pearl Tap ChooChoo Ch’Boogie Platinum Group Tap Debut
Pearl Jazz Angry Birds High Gold Group Jazz Debut
Topaz Tap At the Codfish Ball Platinum Group Tap Debut
Topaz Jazz It’s A Hard Knock Life High Gold Group Open Debut

High Scores & Special Awards!

Group

Song Title

Award

Division

Topaz Tap At the Codfish Ball 2nd Place High Score 8 & Under Tap Debut
Pearl Tap Choo Choo Ch’Boogie 1st Place High Score 8 & Under Tap Debut
Pearl Jazz Angry Birds 3rd Place High Score 8 & Under Jazz Debut
Ruby Tap All Shook Up 2nd Place High Score 9-12 Tap Debut
Ruby Jazz Mama, I’m Big Girl Now 1st Place High Score 9-12 Jazz Debut
Sapphire Tap Nutrocker 1st Place High Score 9-12 Tap Diva
Sapphire Jazz He Lives in You 1st Place High Score 9-12 Contemporary Diva
Jade/Amethyst Tap Too Darn Hot 1st Place High Score Production Tap Diva
Michele Fester Best Director Award

Broadway Stars

Group

Song Title

Award

Sapphire Tap Nutrocker Broadway Star Nominee Best Group 12 & Under Diva
Sapphire Jazz He Lives in You Broadway Star Nominee Best Group 12 & Under Diva
Jade/Amethyst Tap Too Darn Hot Broadway Star Nominee Best Production 13 & Up Diva
Pearl Tap Broadway Star Winner Best Performance 8 & Under Debut
Topaz Tap Broadway Star Nominee Best Performance 8 & under Debut